Dachy płaskie

W budownictwie ważne są materiały, z jakich budujemy oraz projekty, z których korzystamy. Dach to zwieńczenie domu, powinien być szczelny nie przepuszczać wody i zatrzymywać ciepło. Budując halę produkcyjną czy dom wielorodzinny często wybierany jest w projekcie dach płaski. Wykonać go można z różnych materiałów, warto, więc zapoznać się z różnymi możliwościami również izolacyjnymi. Dach płaski składa się z kilku podstawowych warstw ich znajomość jest niezbędna by ukończona budowa służyła nam przez wiele lat.

Dachy płaskie – wiedza podstawowa

Przed rozpoczęciem budowy dachu płaskiego należy zastanowić się, z jakiego materiału zostanie on wykonany. Do naszej dyspozycji mamy kilka wariantów. Można je wybudować z drewna, stali lub żelbetonu.

  • Dachy drewniane – wykonywane w technologii płatwiowo-krokwiowej, w tym przypadku należy pamiętać o częstszym podparciu krokwi, można również zastosować wiązary dachowe, co zastąpi krokwie.
  • Stalowe dachy płaskie – powstają w technologii dźwigarów nośnych, na których ułożone są prostopadle belki dachowe, stosowana jest również technologia kratownic stanowiących kompleksowy zespół nośno-montażowy.
  • Płaskie dachy żelbetonowe – są wykonywane w postaci betonowej płyty ze zbrojonymi żebrami w innym wariancie mogą powstać z gotowych prefabrykatów montowanych na budowie.

Nie zależnie od materiału, z którego dach jest wykonany powinien on składać się z kilku podstawowych warstw.

  • Konstrukcja spadkowa- nadaje odpowiednie pochylenie stropodachowi, potrzebne, aby po jego powierzchni spływała woda. Spadek tej warstwy jest różny w zależności od użytych materiałów i sposobu odprowadzenia wód opadowych. Minimalne nachylenie to 3%.
  • Paro-izolacja – zabezpiecza wyższe warstwy przed przenikaniem do nich pary wodnej. Stosować do tego można specjalne folie paro-izolacyjne lub folie zbrojonealbo z warstwą aluminium, te ostatnie odbijają ciepło dodatkowo ograniczając jego ucieczkę z domu.
  • Izolacja termiczna – jak nazwa wskazuje jest warstwą ociepleniową.
  • Pokrycie – wierzchnia warstwa, którą najczęściej tworzy tradycyjna papa bitumiczna lub nowsza asfaltowa modyfikowana polimerami.

kr_dach

Jakie ocieplenie i uszczelnienie wybrać?

Ocieplenie i uszczelnienie dachu płaskiego można wykonać na dwa sposoby. Metodą tzw. odwróconego dachu lub układając na dachu styropianowe płyty izolacyjne przykryte papą termozgrzewalną. Pierwszy sposób można wykonać jedynie w przypadku dostatecznej nośności dachu. Izolacja cieplna wymaga dociśnięcia warstwą żwiru lub płytami chodnikowymi, stanowi to ogromne obciążenie. Ocieplenie na dachach płaskich najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem styropianu, polistyrenu ekstrudowanego albo wełny mineralnej. Do uszczelnienia dachu stosować można systemy izolacyjno-uszczelniające, w których warstwa izolacji termicznej oklejona jest z jednej strony paro-izolacją z drugiej papą bitumiczną.

Podsumowanie  

Wybór materiału oraz jego, jakość podczas budowy dachu płaskiego jest bardzo ważny. Pokrycie musi być w pełni szczelne, aby nie dopuścić do podciekania wody czy ucieczki ciepła z domu. Zależy nam na tym, aby dach służył przez wiele lat. Znajomość konstrukcji, prawidłowych warstw i najnowszych technologii pozwoli nam to uzyskać.