Iglaki i zieleń w ogrodzie

Kwietne ogrody - usługi ogrodnicze

Ogród jest wspaniałym pomysłem niestety nie zawsze mamy czas na poświęcenie się mu bez reszty, dlatego możemy sobie pozwolić na posadzenie iglaków, które zielenieją przez cały rok i zdobią nasz ogród. Krzewy te nie są zbyt wymagające i zimują na zewnątrz, dlatego aby odebrać sobie trochę pracy warto jest zastanowić się, jaka odmiana iglaków najbardziej pasuje do naszego ogrodu i co nam się podoba najbardziej. Trzeba jednakże uważać, gdyż świeżo posadzone iglaki potrzebują regularnego podlewania, dlatego jeśli posadziliśmy je na w nasłonecznionym miejscu należy je obficie podlewać. W zależności od miejsca, w jakim je ulokowaliśmy musimy dostosować dawkę podlewania.

Pielęgnacja zieleni, drzew i krzewów iglastych

Iglaki posiadają różnorodna kolorystykę, co pozwoli nam na stworzenie przepięknych kompozycji na naszej działce. Krzewy iglaste sadzone w ogrodach to najczęściej sosny, świerki, jodły, jałowce czy tuje. W zależności od odmiany musimy im dopasować stanowisko, aby dobrze się w nim czuły. Odmiany iglaków o zielonej barwie igieł przeważnie potrzebują gleby żyznej i lekko wilgotnej, ale również przepuszczającej, aby dotlenić korzenie krzewów. Większość iglaków potrzebuje średnio wilgotnej ziemi, gdyż w zbytnio przemoczonej może dojść do gnicia korzeni, które zniszczy nam roślinę.

Rośliny te sadzimy do końca września, gdyż później nie zdążą się zakorzenić przed zimą i mogą zmarnieć w czasie mrozów. Możemy zastosować do nich nawozy do roślin iglastych, które znacznie wzmocnią korzenie, a przez to również całą roślinę. Podlewanie tych roślin zależy przede wszystkim od gatunku, jaki zdecydowaliśmy się posadzić w naszym ogrodzie oraz od warunków atmosferycznych. Podwalanie powinno być regularne i najlepiej wieczorem. Odpowiednią wilgotność gleby pomoże nam utrzymać obsypanie gruntu wokół krzewu kora, która dodatkowo chroni przed nadmiernym wyrastaniem chwastów. Pielęgnacja krzewów iglastych nie jest taka trudna, najważniejsze, aby znać rośliny, które uprawiamy i dostosować się do ich wymagań, a wtedy możemy cieszyć się zielonym ogrodem przez cały rok. Jeśli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia w sadzeniu i pielęgnacji ogrodów  warto zdecydować się na usługi ogrodnicze, która pomoże w pielęgnacji roślin iglastych i zieleni.

Wolna przestrzeń dla zieleni ogrodowej

Jeżeli mamy do zagospodarowanie dużo wolnej przestrzeni, której nie chcemy wykorzystywać pod uprawę, oczywiście najbardziej typowe, ale też najodpowiedniejsze, będzie wyhodowanie pięknego trawnika. Co jednak należy wiedzieć i zrobić, aby nasz trawnik stał się  naszą chlubą? Jakie są sprawdzone sposoby na piękny, zielony dywan? Oto kilka porad.

Ogrodowe szaleństwo

    • Zacząć należy już od przygotowania gruntu. Powierzchnię, którą zamierzamy przeznaczyć na wysiew trawy należy najpierw przekopać. Taki zabieg spulchnienia gleby służyć ma łatwiejszemu zatrzymywaniu wody i powietrza, które są niezbędne do właściwego wzrostu roślin. Jeżeli powierzchnia nie jest zbyt duża możemy zrobić to za pomocą szpadla czy wideł, wkopując się na ich głębokość i roztrząsając zbite grudy.
    • W przypadku dużej działki konieczne może okazać się zamówienie przeorania podłoża specjalnym pługiem czy też glebogryzarką. Głębokość wzruszenia gleby powinna wynosić około trzydziestu centymetrów.
    • Następnie z przekopanej gleby należy usunąć nawet najmniejsze części chwastów. Wybierając chwasty mechanicznie, a nie za pomocą herbicydów nie będziemy musieli odczekiwać miesiąca do wysiewu.
    • Przed wysiewem należy również ulepszyć glebę nie tylko poprzez jej użyźnienie, ale także przez nadanie właściwego odczynu pH (o ile to konieczne oczywiście) i poprawienie samej struktury.
    • Poprawa struktury gleby konieczna jest w przypadku gdy jest ona zbyt piaszczysta lub za bardzo zbita, gliniasta.
    • Następnie teren należy wyrównać, obficie podlać i można przystąpić do siania. Na dzień wysiewu należy wybrać moment, gdy gleba nie będzie zbyt wilgotna. Nasiona rozsypujemy ręcznie lub siewnikiem – zależnie oczywiście od powierzchni do obsiania.
    • Przy sianiu ręcznym dobrze jest wymieszać ziarna trawy z piaskiem. Dzięki temu zyskamy wiece materiału do siewu co ułatwi cały proceder.
    • Następnie nasiona przykrywany cienką warstwą gleby, delikatnie grabiąc i ubijając glebę.