Poza drewnem istnieje także kamień – te dwa podstawowe surowce budowlane są atrakcyjne oraz nadają się w wielu celach. Drewno wykorzystanie może być właściwie do wszystkiego, ale w jaki sposób można wykorzystać kamień? Dziś podpowiadamy: układanie kostki brukowej.

Gdzie ułożyć kostkę w ogrodzie?

Kostka brukowa znajduje się na terenie prawie każdej posiadłości lub podwórza. Jest atrakcyjna, stosunkowa łatwa w zastosowaniu, nie wymaga przy tym również raczej pracy związanej ze zmianą jej struktury. Kostka brukowa najczęściej występuję w formie sześciennych bloczków, które układane obok siebie mogą tworzyć wzory. Możemy zamówić także kostkę brukową ozdobną, która fabrycznie będzie już przycięta oraz zostanie pigmentem zafarbowana na odpowiedni kolor. Do popularnych zaliczają się odcienie czerni, szarości, czerwienie a także żółci. Rzadziej spotykane są inne kostki. Kostka brukowa może być przeznaczona do wykorzystania jako atrakcyjny dodatek np. do ogrodu czy budowy ścieżki, podjazdu do garażu czy po prostu miejsca blisko ogrodowego patio.

Jak wygląda kostka brukowa?

Może być również wykorzystana jako nawierzchnia tworząca chodnik – w miastach często stosowane są tego rodzaju kostki – właśnie do budowy chodników. Występują najczęściej w dwóch wersjach – prostej, czyli prostokątnej, tutaj niestety brukarze nie mogą popisać się wieloma możliwościami układania jej, druga wersja to kostka z wyżłobieniami bocznymi, które układa się niemal jak puzzle, przykładając jedną obok następnej. Dzięki temu łatwiej jest o stworzenie atrakcyjnego wzoru, który powstaje wtedy, kiedy używa się w dwóch kolorów – np. szarego oraz czerwonego. Rzadziej w mieście stosowany jest kolor czarny, który uchodzi za elegancki. W mieście możemy się również spotkać z kostkami granitowymi, które układane są najczęściej na deptakach miejskich – występują w kilku odmianach gabarytowych. Najczęściej spotkamy kostkę o średnicy do kilku centymetrów – 7-8, rzadziej jest to duża kostka o średnicy około 20 centymetrów. Właśnie z takich kostkach niegdyś budowane były drogi, jeśli zostały dodatkowe dobrze ubite do dziś służą jako nawierzchnia nie do zdarcia.

Kostka brukowa układanie

Kostkę brukową na własny użytek możemy układać jak tylko chcemy, jednakże dobrze jest zadbać o walory estetyczne i układać ją z pewną sztuką brukarską, tj. nie mieszając zbytnio kolorów, nie tworząc nieładnych wzorów, nie zmieniając koncepcji co kilka metrów. Dobrze jest trzymać się pewnego ciągu i układać kostkę brukową z pomysłem, dzięki czemu nasz ogród z pewnością będzie piękniejszy. Jeśli chcemy, możemy kostkę oczywiście dociąć, dzięki czemu łatwiej będzie nam ułożyć rozmaite kompozycje takie jak trójkąty, rzadziej owale bądź koła. Koła możemy jednak stworzyć, tworząc stosunkowo duży okrąg, jednakże wymaga to przestrzeni. Jeśli jednak chcemy stworzyć okrąg na małej powierzchni, musimy pamiętać o tym, że w 100% niezbędne będzie samodzielne docinanie kostki specjalną piłą. Szeroki wybór kostki to z pewnością kostka brukowa Drokan-1 – warto zastanowić się nad ofertą tej firmy, jeżeli poszukujecie atrakcyjnych rozwiązań.