Mosty, jako wizytówki największych, polskich miast

nowoczesny most

Most Świętokrzyski w Warszawie, Most Kotlarski w Krakowie lub Most Grunwaldzki we Wrocławiu – wszystkie stanowią przepiękne wizytówki wskazanych powyżej miast. Niekiedy romantyczne, innym razem budzące podziw konstrukcje, to przede wszystkim możliwość połączenia dwóch niegdyś niedostępnych dla siebie miejsc.

Niewielu z nas zastanawia się jednak, jak wiele pracy wymaga stworzenie odpowiedniego projektu, a później wykonanie mostu. Niewiele prostsze jest również wyposażenie go we wszystkie elementy, które mają zapewnić jego użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Ważne są nie tylko odpowiednie parametry, fundamenty czy nawierzchnia. Istotne są również balustrady. To głównie dzięki nim ryzyko upadku z wysokości, minimalizowane jest tutaj praktycznie do zera.

Nowoczesne rozwiązania w budowie mostów. Wykonanie i prawo budowlane 

Nie jest niczym zaskakującym, że spośród wszystkich konstrukcji drogowych, to właśnie mosty eksploatowane są najintensywniej. Wobec wielu obciążeń powinny więc charakteryzować się trwałością i stuprocentową jakością wykonania. Pierwsze kryterium zazwyczaj mierzone jest w latach użytkowania mostu. A użytkowanie rozumie się tutaj, jako brak wad i usterek uniemożliwiających przechodzenie i przejazd. Przy czym Europejska Instrukcja Zarządzania Mostami definiuje wspomnianą trwałość, jako: trwałość funkcjonalną, trwałość ekonomiczną i trwałość użytkowo-eksploatacyjną. Nic dziwnego, że zarówno projektanci, jak i inwestorzy poszukują coraz to nowych rozwiązań. Nowoczesnych, funkcjonalnych i takich, które sprawią, że most będzie mógł służyć zarówno kierowcom, jak i pieszym długie lata!

Koncentrując się już na nieco praktyczniejszej kwestii, warto rozważyć materiał, z którego planowana konstrukcja ma być wykonana. I tak – most może być kamienny, stalowy, żelbetonowy, a nawet drewniany. Rozwiązania techniczne przy nim zastosowane dotyczyć z kolei powinny liczby przęseł, rodzaju konstrukcji czy sposobu podparcia. Wszystko to definiuje oczywiście prawo. Już sam projekt musi być rzecz jasna zgodny z obowiązującymi przepisami. Poza tym, na właścicielu lub zarządcy obiektu ciąży obowiązek utrzymania i użytkowania konstrukcji zgodnie z jej przeznaczeniem i wymogami ochrony środowiska. Most musi być też utrzymywany w należytym stanie. Nie można też dopuścić do nadmiernego pogorszenia się jego stanu. O tym wszystkim mówi ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku. Art. 62 ust 1 zobowiązuje również właścicieli do okresowych kontroli.nowoczesne budownictwo

Które elementy konstrukcyjne gwarantują bezpieczeństwo na moście?

Na pewno bardzo ważna jest nawierzchnia. Tak, jak i w przypadku klasycznych dróg – powinna być zadbana oraz odpowiednio ugruntowana. Inaczej może dojść do niebezpiecznych zdarzeń, które akurat w takim miejscu mogą skończyć się tragicznie. Jednak z racji tego, że most to przede wszystkim ryzyko upadku z wysokości, priorytetem są oczywiście balustrady.

W naszym kraju ich produkcją i montażem zajmuje się wiele sprawdzonych firm. W ofercie przedsiębiorstw znajdują się balustrady aluminiowe mostowe, balustrady aluminiowe skarpowe, balustrady skarpowe lub stalowe mostowe z profili zamkniętych. W zależności od potrzeb można zamówić również specjalne osłony ciśnieniowe, przeciwolśnieniowe lub przeciwpożarowe. Te ostatnie wykorzystywane są nad liniami kolejowymi lub tramwajowymi. Z kolei osłony przeciwolśnieniowe ułatwiają kierowcom poruszanie się po drogach szybkiego ruchu. Powracając jednak do głównego tematu, wspomnieć należy, że prawo budowlane dokładnie definiuje odpowiednią wysokość balustrad na mostach, a także konieczność innego zabezpieczenia poszczególnych konstrukcji. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli wykonanie mostu zleci się odpowiedniej firmie, wybrany most będzie nie tylko miejscem funkcjonalnym i bezpiecznym, ale także estetycznym!