Montaż fotowoltaiki w 2022 roku – czy to się opłaca?

Odnawialne źródła energii to z pewnością przyszłość energetyki w Polsce, ale i całym świecie. Pozwalają one czerpać dużo energii elektrycznej z jej niewyczerpanych źródeł, jednocześnie robiąc to w bardzo ekologiczny sposób.

Jednym z popularniejszych rozwiązań tego typu jest oczywiście fotowoltaika, która w ciągu ostatnich lat zyskała sporą popularność i zainteresowanie wśród społeczeństwa. To sprawiło, że obecnie wiele osób posiada w swoich domach mikroinstalacje fotowoltaiczne, które służą im do produkowania energii elektrycznej na własny użytek. Od kwietnia 2022 roku zasady rozliczania tak wyprodukowanej energii znacząco się zmieniają. Czy to oznacza, że od 2022 roku fotowoltaika stanie się mniej opłacalna?

Jak działa fotowoltaika?

O istnieniu elektrowni słonecznych słyszał z pewnością każdy, jednak nie każdy wie, jak działają takie panele fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest produkowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Ogólna zasada działania tej technologii nie jest zbyt trudna i opiera się na kilku ważnych etapach.

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele fotowoltaiczne. Składają się one z wielu ogniw, które połączone są ze sobą w jeden zestaw i przykryte ochronną warstwą np. ze szkła. Cały proces produkowania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zachodzi własne w tych ogniwach, które zbudowane są z materiału półprzewodnikowego i nazywa się zjawiskiem fotowoltaicznym. W wyniku tego powstaje prąd stały, który musi być następnie przekształcony w prąd zmienny. Za ten etap odpowiada falownik, czyli kolejne urządzenie, będące częścią całej instalacji fotowoltaicznej. Dopiero po tym etapie wyprodukowana energia elektryczna może trafić do sieci elektrycznej w domu. Ponadto falownik kontroluje też stale pracę całej instalacji i w razie wykrycia jakiejś awarii automatycznie się wyłącza.

Nowe zasady rozliczania energii z fotowoltaiki

Dotychczas system rozliczania energii elektrycznej był znany każdemu prosumentowi i polegał na tym, że każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej mógł wykorzystywać produkowaną przez nią energię elektryczną na własny użytek, a jej nadmiar magazynować w sieci energetycznej. Przechowywaną w taki sposób energię można było następnie odebrać w dowolnym momencie przy zachowaniu współczynnika odpustu, który wynosił 0,7 dla instalacji od 10 do 50 kWp i 0,8 dla instalacji do 10 kWp. Było to bardzo opłacalne rozwiązanie, które zachęcało do inwestowania w fotowoltaikę.

Od 1 kwietnia 2022 roku przepisy te mocno się zmieniają i nie będzie już możliwości magazynowania energii elektrycznej w sieci i jej odbioru. W tym roku zaczyna obowiązywać nowy system rozliczania energii z fotowoltaiki, którym jest net-billing. Polega on na tym, że nadwyżka energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną będzie odsyłana do sieci energetycznej, wyceniania zgodnie z ustaloną w ustawie stawką i sprzedawana. Pieniądze ze sprzedaży będą trafiały na specjalne konto i będzie to tzw. depozyt prosumencki. Następnie stan tego depozytu będzie pomniejszany o wartość energii pobranej z sieci, czyli pobrana energia będzie kupowana za pieniądze zyskane ze sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej. Depozyt ten ma ważność 12 miesięcy, a gdy nie zostanie on w pełni wykorzystany pieniądze trafią do prosumenta w formie wynagrodzenia.

Czy fotowoltaika nadal jest opłacalna w 2022 roku?

Czy zmiany w przepisach oznaczają, że fotowoltaika w Wałbrzychu od kwietnia 2022 roku stanie się nieopłacalna? Oczywiście, że nie. Według różnych analiz można uważać, że nowy system jest trochę mniej opłacalny dla prosumentów niż system działający obecnie, ale nie zmienia to faktu, że inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne to nadal bardzo opłacalne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić sporo pieniędzy i zmniejszyć negatywny wpływ elektrowni węglowych i innych na środowisko. Ponadto różnego rodzaju dotacje na tego typu inwestycje również obowiązują, a od kwietnia 2022 roku rusza ponownie kolejna edycja programu Mój Prąd, który znacząco zwiększył zakres dofinansowania i przewidziany budżet na ten cel. Z tego względu fotowoltaika to nadal bardzo korzystna finansowo inwestycja, a stale rosnące ceny prądu tylko potwierdzają ten fakt.