Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem garażu blaszanego

W dzisiejszych czasach ludzie posiadają coraz więcej samochodów, jednak liczba miejsc parkingowych przy osiedlach i blokowiskach nie jest adekwatna do tej liczby. W takich wypadkach wiele osób decyduje się najczęściej na zakup, budowę lub wynajem garażu. Najpopularniejsze i dostępne od ręki są garaże blaszane, jednak przed ich zakupem warto dowiedzieć się kilku rzeczy na ich temat. 

Jak wygląda garaż blaszany?

Jak sama nazwa wskazuje, jest on wykonany z metalowych blach, aczkolwiek w ogólnym pojęciu garaże te są odbierane jako ledwo trzymające się konstrukcje, co wcale nie musi być prawdą. Dzisiaj są one już bardzo atrakcyjne dla oka i wbrew pozorom naprawdę trwałe, jednak wszystko zależy od jakości ich wykonania i konkretnego rodzaju.

Jakie są rodzaje garaży blaszanych?

Dzielą się one na dwie kategorie – w zależności od materiałów budulcowych i sposobu budowy. W pierwszej kategorii wyróżniamy garaże blaszane:

  • Ocynkowane – podstawowa forma garażu blaszanego, stosunkowo tania, jednak jego forma wizualna nie odpowiada każdemu.
  • Tynkowane – zapewniają znacznie lepszą część wizualną, jednak ich zakup jest droższy od pozostałych rodzajów.
  • Drewnopodobne – jest to tańsza, ale bardzo solidna opcja dla miłośników drewna, gdyż garaż ten, mimo że nie wykonany z tego surowca jest do niego podobny. 
  • Ocieplone – idealne dla osób, które szukają garażu nie tylko na przechowywanie auta, ale też np. majsterkowanie.

Zaś w kwestii sposobu budowy możemy wyróżnić garaże:

  • Pojedyncze lub podwójne 
  • Przylegające do części mieszkalnej lub wolnostojące

Wybór odpowiedniego garażu jest więc bardzo zależny od naszych preferencji i tego, w jaki sposób garaż będzie nam służył.

Garaż blaszak

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Oprócz doboru odpowiedniego rodzaju garażu blaszanego warto patrzeć na osobne elementy jego wykonania. Jeśli zależy nam na naprawdę solidnej konstrukcji, to musimy skupić się przede wszystkim na konkretnym rodzaju dachu, który może być zarówno płaski, jak i spadzisty oraz na montowaniu i jakości bramy garażowej czy samych blach. Są to elementy odgrywające największą rolę w całej konstrukcji, dlatego, jeśli zauważymy, że są one dotknięte korozją lub chwiejne, wówczas lepiej nie decydować się na zakup, chyba że możemy sobie pozwolić na jego renowację na własną kieszeń. 

Równie istotną kwestią wartą rozważenia przed zakupem jest powierzchnia garażu. Zazwyczaj nie przekracza ona 30 m2, jednak wraz z rozwojem takich konstrukcji pojawiają się większe garaże blaszane, które mogą wymagać później ubiegania się o pozwolenia na budowę i renowację. Obiekty poniżej 30 m2 nie muszą spełniać takich wymogów

Najważniejsze wady i zalety garaży blaszanych

Jak już można zauważyć, garaż blaszak jest dużo tańszą opcją niż zakup czy budowa garaży murowanych. Są w stanie pomieścić więcej niż jedno auto i być doskonałym miejscem na przechowywanie wielu drobiazgów, które nie są przystosowane do trzymania ich w domu.

Największą wadą takich garaży jest niestety ich trwałość, ponieważ nieprawidłowy projekt lub podstawowe tworzywa mogą sprawić, że będzie on spełniał swoją rolę jedynie przez kilkanaście lat, co jednak dla niektórych może być dobrym rozwiązaniem. 

Dla kogo garaż blaszany będzie najlepszą opcją?

Jeśli budujemy garaż obok domu i zależy nam, by służył on nam jak najdłużej, to najlepiej postawić na murowany garaż, jednak jeśli mieszkamy w bloku lub prowadzimy aktywny tryb życia opierający się na systematycznych przeprowadzkach, to warto zainwestować w garaż blaszany. Jest to na pewno opcja tymczasowa, ale pozwalająca nam składać niepotrzebne graty lub parkować samochód pod dachem bez ponoszenia dużych kosztów. 

Podsumowanie

Widać więc, że wbrew powszechnej opinii garaż blaszany w dalszym ciągu może być dla wielu osób bardzo korzystną opcją. Przed jego zakupem warto jednak zwracać uwagę na stan całej konstrukcji i jakość wykonania, ponieważ dzięki temu uchronimy się przed złą inwestycją lub też zyskamy garaż, który będzie nam służył co najmniej kilka lat.